Njegoševoj ulici potrebna ponovna rekonstrukcija?
Card image

Druga faza sanacije istorijskog jezgra Prijestonice Cetinje podrazumijevala je rekonstrukciju Njegoševe ulice, koja je počela u oktobru 2012. godine i nastavljena tokom 2013. godine.

 

Iz javno dostupnih informacija, utvrdili smo da je glavna gradska ulica popločana u dužini od 818 metara, uz instalaciju javne rasvjete i propratnog mobilijara. Projekat rekonstrukcije Njegoševe ulice bio je vrijedan  1,26 miliona eura, a investitori radova bili su Direkcija javnih radova i Prijestonica Cetinje, dok je izvođač bila građevinska firma „Toškovići“ iz Podgorice.

 

Rekonstrukcija je rađena po fazama i prvoj fazi uređena je dionica od hotela ''Grand'' do Studentskog trga, čija dužina iznosi blizu 200 metara. Po okončanju prve faze, radovi su nastavljeni u dijelu od Studentskog trga do Dvorskog trga, a u okviru treće, završne faz  ,uređen je dio od Dvorskog trga do bivšeg Francuskog poslanstva. Sve tri faze su realizovane za značajnim zakašnjenjem. 

 

Iako je rekonstrukcija glavne ulice obavljena, uz kako je objašnjeno iz Prijestonice Cetinje, poštovanje svih procedura i pažljiv izbor materijala, veći dio ploča u glavnoj gradskoj ulici već je dotrajao nakon samo četiri godine, pa je u julu  2017. urađena zamjena dijela ploča. Nadležni iz lokalne uprave kratko su tada saopštili da će radovi trajati nekoliko dana i kako zamjena ploča ne podrazumijeva troškove iz budžeta. Kazali su i da su oštećenja uzrokovana vožnjom automobila tokom minulog vremena.

 

Iz opozicionih partija zastupljenih u sadašnjem sazivu Skupštine Prijestonice, više puta su negodovali zbog stanje u toj ulici, pa je iz Odborničkog kluba Demokrata saopšteno da cetinjski korzo izgleda kao minsko polje i da nisu urodila plodom brojna upozorenja da kamene ploče postavljene u Njegoševoj ulici ne podnose izuzetno niske temperature u zimskom periodu i da nijesu odgovarajućeg  kvalieteta za podneblje Cetinja. Cetinjske Demokrate smatraju i da je to predmet za Specijalno državno tužilaštvo, posebno u pogledu utvrđivanja odgovornosti za nekvalitetno urađen posao. I iz Cetinjske URE saopštavaju da građani Cetinja, kao i turisti, imaju određene poteškoće prilikom koračanja najpoznatijom i najprometnijom cetinjskom ulicom.



Iz cetinjskog odbora URE konstatuju da Cetinjani ni nakon šest godina od popločavanja ove ulice i višemilionskog ulaganja, nijesu uspjeli da se prilagode surovosti korza, te da im ono više liči na avanturistički park, nego na glavnu gradsku šetačku zonu.

 

Ponovna rekonstrukcija se ne pominje ni u jednom zvaničnom dokumentu, ali je prema riječima naših sugrađana/ki, ovoj ulici ona zaista potrebna, posebno iz razloga što je veoma prometna i predstavlja glavnu trasu kojom svaki turista prošeta prilikom obilaska Cetinja.

 

Milena Stanojević / NVO Aktivna zona




01.05.2019

Prijava